Poznańskie skarby: co warto zobaczyć w stolicy Wielkopolski?

Jest tętniącym życiem miastem, na terenie którego tradycja i nowoczesność pięknie się ze sobą łączą. Poznań, najważniejsze miasto Wielkopolski, zadziwia swym bogactwem oraz pamiątkami, które przypominają nam o długich dziejach tego miasta. Co warto wiedzieć o tym mieście? Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki po jego terenie?

Poznań i jego miejsce na mapie Polski

Wielkim walorem Poznania jest jego położenie. Miasto to rozłożyło się w centralnej części Niziny Wielkopolsko-Kujawskiej, w miejscu, w których do Warty uchodzą: Cybina, Główna oraz Bogdanka. W rejonie miasta nie brak jezior, przy czym do tych najważniejszych zaliczają się: jezioro Rusałka, które powstało w wyniku spiętrzenia Bogdanki, oraz Jezioro Maltańskie, utworzone na Cybinie. W okolicznym pejzażu miejsce bardzo ważne zajmuje też Jezioro Swarzędzkie oraz Jezioro Kierskie. Nie brak tu również malowniczych wzniesień, które są pamiątkami z okresu zlodowaceń, oraz wielkich kompleksów leśnych, które przyciągają w okolice Poznania wielu miłośników przyrody.

Z kart historii – Poznań i jego dzieje

Dla miłośników historii, wycieczki po Poznaniu będą wyjątkową przygodą. Tu z cennymi pamiątkami z dawnych czasów spotkać się można niemal na każdym kroku. A że dzieje tego miasta są długie i ciekawe, historycznych atrakcji jest tu sporo. Wiadomo, że już w starszej epoce kamiennej na terenie dzisiejszego miasta istniały ludzkie osady, skupione początkowo na lewym brzegu Warty. Z czasem osadnictwo przeniosło się na prawy brzeg rzeki, tam też zaczęło się rozwijać miasto.

Wiadomo, że już w IX wieku Poznań był ważnym grodem strażniczym, który w X stuleciu przemienił się w jeden z najważniejszych ośrodków wchodzących w skład państwa Polan. W 968 roku w Poznaniu powstało pierwsze biskupstwo, w tym okresie rozpoczęto również budowę pierwszej katedry. W 1253 roku miasto zostało lokowane na prawie magdeburskim, a w kolejnych latach otrzymało szereg przywilejów, w tym prawo składu – jedno z najważniejszych wyróżnień w okresie średniowiecza. Okresem wyjątkowo dobrym dla Poznania był wiek XVI. To okres pomyślny dla nauki, w upowszechnianiu której udział biorą powstające w tym czasie szkoły: Akademia Lubrańskiego oraz Kolegium Jezuickie, a także księgarnie i drukarnie. Upadek miasta zaczyna się w wieku XVIII, co wiązało się z licznymi klęskami oraz epidemiami. W czasie zaborów Poznań wchodzi w skład Prus, a o zaborczych rządach do dziś przypominają takie pamiątki, jak poznańska cytadela. Okres międzywojenny to wiele ważnych wydarzeń, m. in. otwarcie Uniwersytetu Poznańskiego w 1919 roku oraz organizacja pierwszych Targów Poznańskich w 1921 roku. Pomyślny rozwój wolnego Poznania przerwała II wojna światowa, w wyniku której miasto zostało zniszczone w 55%. Lata powojenne to odbudowa miasta oraz nowe inwestycje, dzięki którym stolica Wielkopolski stała się ważnym ośrodkiem gospodarczym. Pozostaje nim do dziś, choć dla współczesnego Poznania ważna jest i nauka, i kultura. Nie można też zapominać o tym, iż miasto to jest ważnym ośrodkiem turystycznym, a wycieczki po jego terenie od lat cieszą się wielką popularnością. Jakie atrakcje przyciągają tu gości z całej Polski?

Poznańskie atrakcje: co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście?

Zwiedzanie Poznania może się okazać wspaniałą przygodą dla każdego miłośnika historii. Dla amatorów późnoromańskiej architektury wielką gratką będzie kościół św. Jana Jerozolimskiego, pochodzący z przełomu XII i XIII wieku. Niezapomnianych wrażeń mogą dostarczyć turystom spacery po terenie Ostrowa Tumskiego – części Poznania, kojarzonej przede wszystkim z potężną katedrą oraz gmachem Akademii Lubrańskiego. Tu również czekają ciekawe muzea, dzięki którym można w ciekawy sposób poznać najstarsze dzieje wielkopolskiej stolicy. Na poznańskiej starówce również czekają ciekawe perełki dawnej architektury. Zachwyca ratusz ze słynnymi koziołkami, fascynują kamienice, których kolorowe elewacje skutecznie przyciągają wzrok spacerowiczów. Domki budnicze, budynek wagi miejskiej – oto atrakcje, którym z pewnością warto się tu uważniej przyjrzeć. Miłośników kultury i nauki może zainteresować pałac Działyńskich, w którego murach ma swą filię słynna Biblioteka Kórnicka, natomiast dla fanów militariów nie lada gratką będzie wizyta w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym. Zamek Przemysła II, pełne cennych zbiorów i dzieł sztuki Muzeum Narodowe – oto kolejne atrakcje, którym w czasie zwiedzania Poznania z pewnością warto poświęcić swój czas.

Dobrze rozwinięta baza noclegowa sprawia, że zaplanowanie wycieczki po Poznaniu staje się zadaniem prostym i przyjemnym. Liczne przewodniki turystyczne ułatwiają nam zwiedzanie tego miasta, z kolei trasy tematyczne pozwalają nam tak zaplanować trasę wycieczki, by móc skupić się na konkretnym motywie. Wszystkie te czynniki sprawiają, że turystyka na terenie wielkopolskiej stolicy ma się doskonale, a turystów zainteresowanych lepszym jej poznaniem przybywa z każdym rokiem.