Skarby Wielkopolski: Mosina

Wycieczki po Wielkopolsce to przygoda, na którą warto postawić przynajmniej raz w życiu. Dlaczego? Bo w tej części kraju ciekawe atrakcje czekają na nas praktycznie na każdym kroku. Gdzie warto się wybrać?

Zwiedzanie Wielkopolski warto zaplanować w taki sposób, by znaleźć czas na wizytę w Mosinie. To ciekawa miejscowość, której wielkim walorem jest bliskość Poznania oraz sąsiedztwo Wielkopolskiego Parku Narodowego. Dla miłośników przyrody, którzy znajdą w Mosinie tanie noclegi, miasto to staje atrakcyjnym punktem początkowym niejednej pieszej lub rowerowej wycieczki. Pobyt w Mosinie może też sprawić wiele radości tym, których interesuje historia oraz przypominające o niej zabytki. Co wiemy o dziejach Mosiny?
Wiadomo, że pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z końca XIII, kiedy to Mosina była osadą szlachecką. W 1302 roku wojewoda kaliski Mikołaj nadał jej prawa miejskie, które w pierwszej połowie XV wieku potwierdził król Władysław Jagiełło. Najlepszym okresem w dziejach Mosiny okazał się wiek XIX, kiedy to uruchomiono linię kolejową do Wrocławia. Niestety, II wojna światowa przyniosła wiele zniszczeń, z którymi miasto musiało się później borykać przez długi czas.

Czym przyciąga współczesna Mosina? Dogodna lokalizacja oraz dobre zagospodarowanie, dzięki któremu można tu bez przeszkód znaleźć tanie noclegi, to wielkie walory Mosiny jako ośrodka turystycznego. Miasto to przyciąga również miłośników historii, dla których nie lada gratką jest już sam układ urbanistyczny tego miasta. Pięknie przypomina on o średniowiecznym rodowodzie Mosiny i sprawia, że spacery po jej centrum stają się przyjemnym i ciekawym doświadczeniem. Kusi słynny „pomnik Eleganta”,kusi dawna synagoga z XIX wieku, służąca obecnie jako siedziba galerii oraz izby muzealnej. Warto też zwrócić uwagę na murowany kościół z połowy XX wieku oraz na wieżę widokową, zbudowaną na terenie tzw. glinianek. Z miejsca tego można podziwiać panoramę Mosiny, dobrze widoczny jest też pobliski Poznań. To miejsce oczaruje też tych turystów, którzy chcieliby spojrzeć na Wielkopolski Park Narodowy z wyjątkowej perspektywy.