Polskie zamki: Kórnik

Kto w czasie wycieczki po okolicach Poznania chce się nacieszyć widokiem niezwykłych skarbów, ten koniecznie powinien odwiedzić zamek kórnicki. To wyjątkowe miejsce, które może oczarować i miłośników sztuki, i tych, których fascynuje historia. Kórnik to wyjątkowy punkt na mapie Wielkopolski, a pobyt na tutejszym zamku dla każdego z nas stanie się wyjątkowym doświadczeniem. Co warto wiedzieć na temat tego miejsca?

Zamek, który w swych dziejach należał do tak znanych rodów, jak Górkowie i Działyńscy, jest ważnym zabytkiem architektury. Rezydencja kórnicka urzeka ciekawą historią, w której rolę niezwykle ważną odegrał Tytus Działyński (znany m. in. jako współzałożyciel Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk) oraz Władysław Zamoyski. To im poświęcono sporo miejsca na wystawie muzealnej, którą można zwiedzić w Kórniku, to o nich tak często wspomina się w książkach, w których pisze się o historii Wielkopolski.

Zamek w Kórniku do dziś jest jednym z najpiękniejszych zabytków architektury w rejonie Poznania, a spacer w jego otoczeniu dla każdego z nas może stać się wyjątkowym doświadczeniem. Zamek najpiękniej prezentuje się od strony kórnickiego arboretum, które samo w sobie jest wyjątkową atrakcją. Na co warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania tego obiektu? Na znaną doskonale Bibliotekę Kórnicką, w której zgromadzono około 25 tysięcy starodruków oraz 150 tysięcy cennych książek. W czasie zwiedzania zamku warto też zatrzymać się w Sali Mauretańskiej oraz w jadalni, w której można zobaczyć portret Białej Damy – Teofilii, która w XVIII wieku była właścicielką zamku. Czarna Sala, pokój Marii Zamoyskiej oraz pokój Władysława Zamoyskiego – oto kolejne atrakcje, dzięki którym wizyta na kórnickim zamku na długo zapisze się w pamięci każdego z nas.