Skarby Poznania: Plac Wolności

Plac Wolności to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Poznaniu, położone w ścisłym centrum miasta i w bezpośredniej bliskości historycznej Starówki. Jest jednym z najbardziej monumentalnych przykładów XIX-wiecznej architektury w stolicy Wielkopolski. Ważne dla historii Polski czy miasta chwile, Poznaniacy spędzają tłumnie właśnie na Placu Wolności, przez co miejsce nabrało dla mieszkańców wymiaru w pewnym sensie symbolicznego. To właśnie tam w 1919 roku powstańcy wielkopolscy składali swoją przysięgę wojskową, tam także odbywały się manifesty ku czci Józefa Piłsudskiego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W czasach współczesnych Plac Wolności wykorzystywany jest przede wszystkim do rozmaitych manifestacji, wieców poparcia czy charytatywnych happeningów. W okresie przed Bożym Narodzeniem na placu tym odbywa się tradycyjny świąteczny jarmark, na którym można zakupić lokalne produkty lub uraczyć się grzanym winem.

Historia Placu Wolności sięga przełomu XVIII i XIX wieku. Prusacy zniwelowali tutejsze przedmieścia i stworzyli rozległy plac, na którym można było rozwinął pełen szyk piechoty. Z czasem miejsce nabrało funkcji reprezentatywnych i handlowych, a jego część została zamieniona w park. Przez cały okres XIX wieku wokół placu zaczęły wyrastać reprezentatywne, eleganckie budowle, które stały się siedzibą rozmaitych instytucji. Najpiękniejszą budowlą jest neoklasycystyczny gmach Biblioteki Raczyńskiej z lat 1822/1828. Nadal pełni on swoją pierwotną funkcję miejskiej wypożyczalni publicznej oraz czytelni.

Duże wrażenie robi także pobliski gmach mieszczący dzisiaj Muzeum Narodowe z 1904 roku i sąsiadujący z nim budynek hotelu Bazar, który ukończony został w 1842 roku. Z tego samego okresu pochodzi hotel Rzymski, zlokalizowany przy pierzei południowej. Obecnie jest to trzygwiazdkowy obiekt z wyjątkowo bogatymi tradycjami. Pierzeja zachodnia zajęta jest natomiast przez reprezentatywny budynek Arkadii, wybudowany w latach 1802-1804 (obecny wygląd zyskał w 1879) na miejscu starego cmentarza żydowskiego. Do czasu wybudowania poznańskiej opery, był głównym teatrem miejskim. Obecnie pełni funkcje handlowe, gastronomiczne i usługowe.