Neonatolodzy odchodzą z poznańskiej porodówki

Poznańscy neonatolodzy z oddziału Ginekologiczno – Położniczego w szpitalu klinicznym na ulicy Polnej odchodzą z pracy. To wynik braku osiągnięcia porozumienia w sprawie trwających już niemal rozmów pomiędzy dyrekcją szpitala a lekarzami, którzy – między innymi – domagali się podwyżek płac. Dyrekcja szpitala odpowiada, że nie jest w stanie spełnić ich postulatów, a sami lekarze zostali postawieni pod ścianą – neonatolodzy odchodzą ze szpitala.

Żądania lekarzy.

Dyrekcja zgodziła się na łącznie trzy z czterech postulatów, jakich domagali się poznańscy neonatolodzy. Całe negocjacje zakończyły się jednak fiaskiem – wszystko sprowadza się do kwestii finansowych. Neonatolodzy domagali się podwyżki wynagrodzenia do niemal 45 tysięcy złotych miesięcznie, co stanowiłoby ponad 50% wzrost – tym samym wydatki szpitala na same tylko pensje wyniosłyby ponad 18 milionów w skali roku. Tego żądania nie była jednak w stanie spełnić dyrekcja szpitala, która lekarzom zaproponowała podwyżkę w wysokości 24% dotychczasowego wynagrodzenia. Oferta ta została jednak odrzucona przez Poznański Związek Zawodowy Neonatologów. Lekarze złożyli wypowiedzenia, zgodnie jednak z postanowieniami umowy, jak i zapisami kodeksu pracy – pozostaną oni w szpitalu do końca września tego roku.

Czym zajmuje się neonatolog?

Neonatolog to lekarz, który zajmuje się – między innymi – wadami wrodzonymi schorzeniami czy odpowiednim rozwojem noworodków. Często mylony jest z pediatrą – w przypadku tego drugiego jednak jest to lekarz, który sprawuje opiekę medyczną nad pacjentami do 15 roku życia.