Niezwykłe odkrycie archeologiczne na Starym Rynku w Poznaniu!

Podczas trwających prac mających na celu przeprowadzenie gruntownej renowacji Starego Rynku w Poznaniu natrafiono na nietypowe znalezisko, jakim okazało się być ukryte pod powierzchnią ogromne pomieszczenie. Na miejscu obecnie działa zespół archeologów – możliwe, że przewidziany czas zakończenia prac ulegnie pewnemu wydłużeniu.

Tajemnicze pomieszczenie pod Starym Rynkiem.

Podczas prac renowacyjnych natrafiono na ogromne pomieszczenie o wymiarach 8 na 14 metrów i wysokości ponad 5 metrów. Początkowo przypuszczano, że jest to jedynie zbiornik na wodę – taką tezę miało potwierdzać to, że pomieszczenie te było niemal do połowy wypełnione wodą. Po odpompowaniu wody do wnętrza pomieszczenia wpuszczono kamerę, co pozwoliło dokonać wymiarów całej konstrukcji. Archeolodzy, bazując na zachowanych dokumentach, doszli jednak do wniosku, że w pomieszczeniu tym niegdyś znajdowały się transformatory przeznaczone do zasilania tramwajów. Przypomnijmy – na poznańskim rynku tramwaje pojawiły się po raz pierwszy w 1880 roku, a samo pomieszczenie wybudowane zostało w 1931 roku.

Rury wodociągowe z XVII wieku.

Wspomniane pomieszczenie to nie jedyne odkrycie archeologiczne, jakiego dokonano na Starym Rynku. Ciekawym znaleziskiem są także drewniane rury wodociągowe, które – najpewniej – pochodzą z okolic XVII wieku. Ustalenie dokładnego wieku rur będzie możliwe za sprawą badań dendrochronologicznych.

Renowacja Starego Rynku.

Prace renowacyjne Starego Rynku w Poznaniu mają zostać zakończone pod koniec 2023. W ramach całej inwestycji – między innymi – położona zostanie nowa powierzchnia z zabytkowych materiałów.