Zabytkowa, niemiecka maszyna szyfrująca z czasów II Wojny Światowej trafi do muzeum

W poznańskim Centrum Szyfrów Enigma pojawił się nowy, niezwykle cenny i atrakcyjny eksponat, jakim jest wojskowa maszyna szyfrująca pochodząca z czasów II Wojny Światowej. Zwiedzający będą mieli możliwość podziwiania maszyny do końca tego roku.

Maszyna szyfrująca z 1937 roku.

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu cieszy się ogromną popularnością, a nadrzędnym celem muzeum jest przypominanie o tym, jak wielki wkład w złamanie kodu enigmy mieli Polacy, a w szczególności – poznaniacy, tacy jak Henryk Zygalski czy Jerzy Różycki. Nowy eksponat to oryginalna, pochodząca z 1937 roku maszyna szyfrująca, która wykorzystywana była przez wojska ówczesnej III Rzeszy podczas II Wojny Światowej.

Interesujący eksponat.

Wystawiona w muzeum maszyna szyfrująca jest niezwykle interesującym eksponatem – jest to bowiem, jak dotychczas, jedyny egzemplarz, który wykorzystywany był przez wojsko i siły zbrojne, a nie służby cywilne. Maszynę szyfrującą oglądać będzie można do końca 2022 roku. Do tej pory w zbiorach Centrum Szyfrów Enigma znajdowała się jedynie cywilna wersja enigmy, która wypożyczona została z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. W uroczystym zaprezentowaniu wojskowej wersji Enigmy brał udział wiceprezydent Poznania i przedstawiciel Agencji Wywiadu.

Centrum Szyfrów Enigma.

Centrum Szyfrów Enigma zostało otwarte we wrześniu zeszłego roku z inicjatywy władz Poznania oraz Uniwersytetu Imienia Adama Mickiewicza. Inwestycje związane z wybudowaniem Centrum Szyfrów Enigma wyniosły ponad 30 milionów złotych, część tej kwoty pochodziła z unijnych środków.