Wymiana opon – dlaczego warto zrobić to w profesjonalnym serwisie?

Jedną z podstawowych przyczyn odwiedzania warsztatów samochodowych jest sezonowa wymiana opon. Ogumienie letnie i zimowe, choć na pierwszy rzut oka wygląda podobnie, bardzo różni się właściwościami. Każdy rodzaj zaprojektowano pod kątem jazdy w określonych warunkach, dlatego sezonowej wymiany opon nie wolno pomijać. Są jednak kierowcy chcący uniknąć dodatkowych kosztów. Zastanawiają się nad tym, czy można opony wymienić samodzielnie. Teoretycznie jest to możliwe, ale lepiej powierzyć to fachowcom. Dlaczego?

Szykując się do wymiany opon, zawsze powinniśmy się nastawiać na to, że zlecimy to specjaliście. Co mogą zaproponować warsztaty wulkanizacyjne, kiedy będzie nas interesować zmiana opon na zimowe w Poznaniu, to koniecznie spójrzmy na Q Service Castrol. To marka ciesząca się zaufaniem od lat. Tym samym mamy pewność, że jazda będzie bezpieczna. A czemu właściwie powinniśmy kontaktować się z wulkanizatorem? Wydaje się, że wymiana opony wcale nie jest trudna, o co więc chodzi?

Samodzielna wymiana nie zawsze możliwa

Po pierwsze nie zawsze będziemy w stanie sami opony wymienić. Potrzebny jest do tego odpowiedni sprzęt, którym dysponuje wulkanizator. Istnieje taka możliwość samodzielnej wymiany, kiedy opona ma osobne felgi. Wtedy wymieniamy całe koła i postępujemy w taki sposób jak podczas wymiany koła zapasowego. Wymaga to sporo czasu i zaangażowania, bo wymieniamy nie jedno a cztery koła, ale da się to wykonać. Ten czas jest pierwszym powodem, dla którego lepiej postawić na usługi wulkanizatora. Zrobi to znacznie szybciej od nas.

Wulkanizator oceni stan opony

Wymiana opon jest potrzebna, aby zapewnić bezpieczeństwo na drodze i dobrą przyczepność. Nawet jeśli samodzielnie byśmy wymienili oponę, to niekoniecznie od razu zauważymy, że traci ona swoje właściwości. Pracownik warsztatu wulkanizacyjnego sprawdzi stan bieżnika, a także ciśnienie i wentyle. W przypadku kiedy konieczny będzie zakup nowego zestawu opon, zostaniemy o tym poinformowani.

Ważne jest wyważenie kół

Poza wymianą opon niezbędne jest wyważenie kół. Tego już sami nie zrobimy na pewno. Wyważenie wiąże się z równomiernym rozłożeniem masy na osi. O tym, że nasze koła nie są dobrze wyważone, świadczy m.in. nietypowe zużycie bieżnika, drganie kierownicy i nadwozia. Jeżeli nie będziemy co jakiś czas weryfikować wyważenia kół, narażamy się na niższy komfort jazdy. Zmniejsza się też przyczepność, dłuższa jest droga hamowania. Szybciej zużywają się również opony, amortyzatory i łożyska.

Wymiana opon nie jest kosztowna

Najważniejszym powodem, dla którego kierowcy myślą o tym, by wymienić opony na własną rękę, jest chęć oszczędności. Jednak usługa ta nie należy do bardzo kosztownych na tle innych usług związanych z konserwacją i naprawą samochodów. Jeśli do tego dodamy to, że inne elementy i podzespoły mogą szybciej się zużywać przez złe wyważenie, to może się okazać, że nie będzie to rozwiązanie szczególnie ekonomiczne. Wtedy poza kosztem wymiany opon musimy dodać te związane z częstszą wymianą również innych elementów w kole samochodu.