Cud architektoniczny ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Burj Khalifa

Burj Khalifa to symbol rozpoznawczy Dubaju, a jednocześnie najwyższy budynek świata.  Jest to najwyższa konstrukcja naziemna wzniesiona przez człowieka.

Jej wysokość wynosi 828 metrów. Wieżowiec znajduje się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Burj Khalifa – historia budowli 

Pracę nad wzniesieniem budowli rozpoczęto w styczniu 2004 roku. Początkowo zaplanowana wysokość to 560 metrów. Architekci jednak zdecydowali się na wydłużenie budowli. Budowla była systematycznie wydłużana, aż do 828 metrów.

Na konstrukcję wieżowca składa się centralny rdzeń i trzy ramiona, które nadają budynkowi smukłości. Budowa zakończyła się w 2009 roku, licząc 160 pięter użytkowych. Oficjalne otwarcie miało miejsce 4 stycznia 2010 roku. Koszt wzniesienia Burj Khalifa szacuje się na około 1,5 miliarda dolarów. W trakcie budowy zużyto 31 tysięcy ton stali, pobijając przy tym rekord. Wieżowiec widoczny jest z odległości aż 95 kilometrów.

O innych ciekawych budowlach z całego świata przeczytasz w portalu Architektura24.pl.

Atrakcje Burj Khalifa 

Bez wątpienia jedną z większych atrakcji oferowanych przez Burj Khalifa jest najwyższy na świecie taras widokowy umieszczony na 124 piętrze budynku. Z tarasu rozciąga się 360- stopniowa panorama Dubaju. Popularnością i zachwytem cieszy się również restauracja umieszczona na 122 piętrze budynku. Jest to najwyżej na świecie położona restauracja. Według klientów posiłek w tej restauracji wiąże się z niepowtarzalnym przeżyciem.

Na 76 piętrze umieszczony został basen. Na parterze wieżowca natomiast znajduje się dubajskie centrum handlowe, Fontanny Dubajskie oraz liczne inne atrakcje turystyczne.

Konstrukcja budowli kształtem symbolizuje kwiat pustyni z rodzaju Hymenocallis. Budowle zdobią kopulaste konstrukcje, które są typowe dla islamskiej architektury.