Utrzymujący się problem z kursowaniem tramwajów Moderus Gamma na trasie PST w Poznaniu

Niepowodzenie w rozwiązaniu kwestii „wężykowania” Moderusów Gamma na trasie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju (PST) skutkuje tym, że najnowocześniejsze tramwaje MPK Poznań nie odbywają swoich tras do pętli znajdującej się na osiedlu Sobieskiego. Mimo iż przewoźnik zapewnia o ciągłym podejmowaniu działań mających na celu pomyślne zakończenie tej sprawy, to jak na razie brak jest widocznych postępów.

Strategiczna linia tramwajowa PST, znana również jako Pestka, po kilkumiesięcznym okresie modernizacji wróciła do użytku w maju bieżącego roku. Ta szczególnie istotna trasa łączy centrum Poznania z wieloma osiedlami położonymi na północy miasta oraz z kampusem uniwersyteckim na Morasku, stając się kluczowym elementem komunikacji miejskiej.

Niestety, krótko po wznowieniu ruchu na tej trasie okazało się, że najnowsze i największe pojazdy MPK Poznań – tramwaje Moderus Gamma – nie mogą po niej jeździć. Przyczyną była ich tendencja do nadmiernego „wężykowania”, czyli wychylania się na boki ponad dopuszczalny limit, co było szczególnie widoczne podczas rozwijania maksymalnej prędkości wynoszącej 70 km/h. W efekcie tramwaje tej marki zostały skierowane do obsługi innych tras, zamiast PST.