Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu otrzymuje fundusze na przekształcenie Domu Studenckiego "Jowita"

Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu zyskuje finansowe wsparcie na realizację konkursu architektonicznego, który ma na celu zmodernizowanie i przebudowanie Domu Studenckiego „Jowita”, jak podaje Biuro Prasowe UAM.

W oficjalnym oświadczeniu podano, że Minister Nauki Dariusz Wieczorek, po dokładnym przeanalizowaniu wniosku skierowanego przez uniwersytet, zdecydował się zasilić subwencję dla uczelni jednorazową sumą 500 tysięcy złotych. Zgodnie z zapewnieniami ministra, te dodatkowe fundusze mają spełnić obietnicę złożoną przez niego wcześniej.

Na początku grudnia doszło do protestów studentów, którzy sprzeciwiali się planom zamknięcia domu studenckiego o nazwie „Jowita”. Plany zarządu UAM zakładały sprzedaż budynku i wykorzystanie uzyskanych środków na budowę nowego akademika mogącego pomieścić 400 osób na Kampusie Morasko.

Po zakończeniu prac remontowych w „Jowicie” powinno znaleźć mieszkanie około 200 studentów. W reakcji na zapowiedź zamknięcia „Jowity”, budynek został okupowany przez kilkadziesiąt osób. Studenci twierdzili, że władze uczelni zdecydowały się na wprowadzenie prywatnej firmy ochroniarskiej na teren budynku i ograniczyły im dostęp do pryszniców oraz recepcji i holu głównego.