Historia Muzeum Archeologicznego w Poznaniu i najnowsza wystawa

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, będące jednym z pionierskich instytucji tego rodzaju na terenie Polski, zostało utworzone w 1857 roku. Początkowo znane było pod mianem „Muzeum Starożytności Polskich i Słowiańskich w Wielkim Księstwie Poznańskim”. Od momentu swego powstania, głównym celem Muzeum było zbieranie, analiza oraz prezentacja artefaktów archeologicznych pochodzących nie tylko z regionu Wielkopolski, ale również z innych części kraju oraz Europy.

Aktualnie placówka mieści się w Pałacu Górków, do którego przeniosła swoją siedzibę w 1968 roku. To właśnie na tę lokalizację skupiona będzie najświeższa ekspozycja muzealna. Niewątpliwie, rodzina Górków odegrała kluczową rolę w rozbudowie pałacu, co znajdzie odzwierciedlenie na planowanej wystawie.

Warto jednak podkreślić, że Pałac Górków był wykorzystywany nie tylko przez jego nazwiskowych właścicieli. Jak wskazuje Łukasz Bartkowiak, budynek ten był również eksploatowany przez zakon benedyktynek z Chełmna, co również zostanie uwypuklone w ramach najnowszej ekspozycji.