Wielkopolski Park Narodowy – Grabina

Wielkopolska to magiczna kraina, która na każdym z nas może zrobić ogromne wrażenie. Nie brak tu cennych zabytków oraz przyrodniczych atrakcji, przy czym to, co najcenniejsze, jest chronione w granicach Wielkopolskiego Parku Narodowego. Wśród tych punktów, które na mapie parku zajmują miejsce szczególne, znajduje się obszar ochrony ścisłej „Grabina”. Dlaczego w czasie wycieczki przyrodniczej w rejonie Poznania warto odwiedzić to miejsce?

Grabina.

Obszar ochrony ścisłej „Grabina” to niezwykły skrawek Wielkopolskiego Parku Narodowego, który ma bardzo dużą wartość przyrodniczą. Kto chce zobaczyć las możliwie jak najbardziej zbliżony do pierwotnego, ten powinien wybrać się na spacer w rejonie „Grabiny”. Nie brak tu starych dębów i liczących sobie po około 150 lat grabów, które wspólnie tworzą grądy. Można tu również dostrzec wiele ciekawych roślin, np. marzankę wonną czy przytulię leśną. Na terenie lasu „Grabina” występuje też gajowiec żółty i podkolan biały. To kolejne gatunki roślin, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem przyrodników. Las w „Grabinie” ma zatem ogromną wartość, a o jego pięknie możemy się przekonać podczas spaceru czerwonym szlakiem turystycznym. Sam rezerwat zajmuje powierzchnię 8,49 ha i jego skarbem o ogromnej wartość.

 

Wielkopolski Park Narodowy.

Podczas zwiedzania Wielkopolskiego Parku Narodowego, warto także zawitać do innych, ciekawych miejsc, których – gwarantujemy – jest doprawdy sporo. Na szczególną uwagę zasługują ruiny zamku Klaudyny Potockiej na Wyspie Zamkowej, czy dawna willa Arthura Greissera.