Skandal korupcyjny w poznańskim Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej

Biuro Centralne Antykorupcyjne dokonało aresztowania urzędnika powiatowego z Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu, oskarżającego go o przyjmowanie łapówek od przedsiębiorców. Obecnie mężczyzna nie jest już pracownikiem urzędu, a starostwo powiatowe nie udziela na ten temat żadnych komentarzy.

Z informacji zgromadzonych przez poznańskie oddział CBA wynika, że zatrzymany jako publiczny urzędnik korzystał ze swojej pozycji do uzyskiwania korzyści finansowych od osób prywatnych prowadzących działalność gospodarczą. W zamian za łapówki przekazywał im poufne informacje, które były w posiadaniu urzędu, dotyczące nieruchomości i ich właścicieli.

Śledztwo ujawniło również, że podejrzany mógł mieć wpływ na przebieg spraw rozpatrywanych w urzędzie na korzyść wspomnianych przedsiębiorców. Wydaje się, że mężczyzna współpracował z lokalnymi firmami zajmującymi się handlem nieruchomościami oraz działalnością deweloperską. Urzędnik usłyszał już zarzuty postawione przez Prokuraturę Krajową w Poznaniu za działania, które odbywały się pomiędzy grudniem 2021 roku a kwietniem 2022 roku.

Oprócz tego urzędnika, CBA zatrzymało czterech prywatnych przedsiębiorców. W ich domach oraz siedzibach firm przeprowadzone zostały przeszukania, podczas których zabezpieczono sprzęt elektroniczny, gotówkę i dokumentację.

Po przesłuchaniu wszyscy zatrzymani zostali zwolnieni. Nałożono na nich dozór policyjny i musieli wpłacić poręczenia majątkowe. Zatrzymany urzędnik został zawieszony w obowiązkach służbowych i nie ma prawa opuszczać granic Polski.