Potrzeba nowego terminala pasażerskiego na lotnisku Ławica im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu – interpelacja radnego

Radny poznańskiej Rady Miasta, Paweł Sowa, złożył oficjalną interpelację do prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka. Tematem interpelacji jest konieczność budowy nowego terminala pasażerskiego na terenie lotniska Ławica noszącego imię Henryka Wieniawskiego. Argumentuje, że pomimo przeprowadzonej już rozbudowy, bieżąca infrastruktura nie jest już w stanie sprostać rosnącym wymaganiom, co jest szczególnie widoczne podczas letnich miesięcy o intensywnym ruchu pasażerskim.

Zdaniem Sowy, obecnie panujące tam warunki – ciasnota, brak przejrzystości rozwiązań architektonicznych, chaos i brak funkcjonalności – przyczyniają się do niskiego standardu obsługi klienta. Taki stan rzeczy wpływa negatywnie na reputację lotniska i przyciąga krytykę zarówno od wielu podróżnych, jak i specjalistów od lotnictwa cywilnego z mediów branżowych – jak podkreślił radny w swoim dokumencie skierowanym do prezydenta miasta.

Sowa zauważył także, że problem z terminal lotniska jest wynikiem decyzji podjętych w okresie przygotowań do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. Wtedy to zbudowano terminal o przepustowości wynoszącej maksymalnie 1,5 miliona pasażerów rocznie. Prognozy natomiast wskazują, że do 2024 roku ruch pasażerski na lotnisku w Poznaniu może osiągnąć nawet poziom 3,3 miliona osób rocznie!