Adam Małysz podczas 11. edycji Wings for Life World Run w Poznaniu

W Poznaniu, historycznym sercu Wielkopolski, odbywa się jedenasta edycja biegu charytatywnego o nazwie Wings for Life World Run. Adam Małysz, nasz słynny skoczek narciarski, już tradycyjnie zasiada za kierownicą samochodu pościgowego, który jest centralną postacią tego wydarzenia. Jego zadaniem jest dogonić biegaczy przemierzających trasy miasta.

Wydarzenie rozpoczęło 8000 uczestników na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, a dodatkowe 20000 wzięło udział w całej Polsce dzięki aplikacji mobilnej. Co ciekawe, Wings for Life World Run ma miejsce jednocześnie w wielu lokalizacji na całym świecie – wszyscy startują o tej samej porze.

Unikalność tego biegu polega na braku fizycznej linii mety. Zamiast niej, mamy „samochód pościgowy” prowadzony przez Adama Małysza. To sprawia, że rywalizacja ma niepowtarzalny charakter.

Bieg cieszy się ogromną popularnością w Polsce, a jego motywem przewodnim jest hasło: „Biegamy dla tych, którzy biec nie mogą”. Ideą tym przewodzą organizatorzy i uczestnicy wydarzenia od początku jego istnienia.

Cały dochód z opłat startowych, które wynoszą 120 złotych od każdego uczestnika, jest przeznaczony na finansowanie badań nad uszkodzeniami rdzenia kręgowego. Przez dekadę działalności udało się zebrać imponującą sumę 43,8 mln euro, a w dziesięciu edycjach biegu udział wzięło ponad 1,2 miliona osób.