Mniej znane, acz warte odwiedzenia: Rogalin

 

Wielkopolska to region niezwykły, na którego terenie z perełkami dawnej architektury oraz z historycznymi pamiątkami można się spotkać niemal na każdym kroku. Doprawdy – dzień spędzony w województwie wielkopolskim nie tylko nie będzie dniem straconym, lecz z całą pewnością także zapomniany. Do wyboru mamy wiele możliwości – od urokliwego Poznania, po mniej znane skarby regionu.

Rogalin.

Jednym z ciekawszych punktów na turystycznej mapie Wielkopolski jest Rogalin – malownicza miejscowość, znana z pięknego zespołu pałacowo-parkowego, obok którego nie można przejść obojętnie. Najważniejszym zabytkiem jest tu klasycystyczny pałac, wzniesiony w XVIII wieku dla rodziny Raczyńskich. Swego czasu była to jedna z najważniejszych i najpiękniejszych rezydencji magnackich, jakimi mogła się pochwalić Wielkopolska. I dziś obiekt ten wzbudza zachwyt, a zainteresowanie turystów pałacem oraz jego wnętrzami od dawna utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Zwiedzanie pałacu to wspaniała lekcja historii i sztuki. W rogalińskiej rezydencji można zobaczyć wiele cennych dzieł sztuki, w tym kolekcję obrazów, w skład której wchodzą m. in. dzieła Jana Matejki, Juliana Fałata, Jacka Malczewskiego oraz Olgi Boznańskiej.

Architektura.

Pałac rogaliński znany jest też z pięknego parku w stylu francuskim oraz potężnych Dębów Rogalińskich, którym nadano imiona: Lech, Czech i Rus. W trakcie zwiedzania Rogalina warto znaleźć też czas na wizytę w kościele św. Maurycego. W kryptach tej świątyni pochowano członków rodziny Raczyńskich. Ród ten miał wielki wpływ na losy Wielkopolski, a ze skutkami ich działalności w czasie wycieczki po tym regionie można się spotkać w wielu miejscach.