Historyczny schron zamalowany. Grafficiarz przeprasza, a internauci stają w jego obronie

Ściana historycznego, cywilnego schronu przeciwlotniczego, pochodzącego z roku 1943 została całkowicie zamalowana. Obiekt ten powstał podczas trwającej II Wojny Światowej, a jego zadaniem było zapewnienie ochrony pobliskiej ludności i mieszkańcom poznania. O całym zdarzeniu media poinformowali członkowie Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej, którzy udzielając komentarza, nie kryli, że są załamani całą sytuacją. Podkreślają przy tym, iż jest to obiekt o znaczeniu historycznym.

Tożsamość grafficiarza.

Jak się okazało, twórcą tego graffiti jest poznański grafficiarz o pseudonimie KAWU. Jest to artysta szczególnie znany. Po wybuchu wojny w Ukrainie, co było wynikiem zbrojnej napaści Federacji Rosyjskiej, zasłynął on muralem, który w krótkim czasie podbił cały internet. Stworzył on mural przedstawiający Putina w roli Voldemorta, a więc głównego antagonisty z niezwykle popularnej serii Harry Potter. Nie zapomniał także o Wołodymyru Zełenskim, który to z kolei ukazał jako Harry’ego Pottera.

Grafficiarz przeprasza, a internauci stają w jego obronie.

Poznańska Grupa Eksploracyjna domagała się natychmiastowego usunięcia powstałego graffiti, na co dali KAWU kilka dni. Z grafficiarzem skontaktowały się media. KAWU w rozmowie z nimi wyraził ubolewanie nad całą sytuacją, zwrócił także uwagę na fakt, że nie zdawał sobie sprawy, iż jest to ściana zabytkowego schronu. W obronie grafficiarza stanęli natomiast poznańscy internauci, wiele osób stwierdziło, że miejsce te swym wyglądem zwyczajnie odstraszało, a graffiti, które się tam pojawiło, jest zwyczajnie miłe dla oka. Co więc powstało na ścianie historycznego schronu? KAWU postanowił umieścić tam podobiznę bohatera kultowej bajki, jakiej jest Reksio.