Gdzie biegać w Poznaniu?

Bieganie w ostatnich latach stało się jedną z najpopularniejszych aktywności sportowych podejmowanych przez naszych rodaków. Sprzyja temu oczywiście prostota tego rodzaju sposobu na ruch: wystarczą dobre buty, dres i już można śmiało budować kondycję. Mieszkańcy miast, takich jak Poznań, mogą mieć jednak pewien problem z wyborem komfortowych tras do biegania: sygnalizacja świetlna i samochodowy ruch wymagają ciągłych przestojów w bieganiu i obniżają satysfakcję z niego czerpaną.

Wartostrada – najlepszy sposób na sport w Poznaniu

Stosunkowo najlepszą opcją dla amatorów sportów różnej maści w Poznaniu będzie Wartostrada. Jest to nowa, oświetlona i asfaltowa trasa, która biegnie wdłuż rzeki Warty, a na niektórych odcinkach także Cybiny. W tej chwili dotrzeć można nią już z poznańskich osiedli północnych aż na Rataje czy Wildę. Największym plusem Wartostrady jest jednak to, że cały czas powstają nowe odcinki, które powodują, że trasa ta wyrasta na czołową rekreacyjną arterię w Poznaniu. Jest ona przeznaczona wyłącznie dla pieszych i rowerzystów, nie mają tam wstępu zmotoryzowani uczestnicy ruchu. Trasa jest prosta, szeroka oraz równiutka – trzeba orzec, że jest obecnie najlepszym miejscem do biegania w Poznaniu. Dodatkowym argumentem może być fakt, że Wartę przedziela kilka mostów, z których schodzić można właśnie na Wartostradę. W ten sposób na trasie tej można dosyć prosto planować sobie rozmaite dystanse – od kilku kilometrów do nawet kilkunastu. Oświetlenie sprzyja bieganiu o każdej porze dnia i nocy, także późną nocą.

Jezioro Maltańskie – skarb Poznaniaków

Jezioro Maltańskie jest ściśle mówiąc, sztucznym zbiornikiem wodnym, a nie akwenem naturalnym. Znany jest głównie z tego, że odbywają się tam regularnie rozmaite zawody wioślarskie i kajakarskie, działają tam też kluby specjalizujące się w tych dziedzinach sportowych. Wokół Jeziora Maltańskiego znajdują się natomiast utwardzone chodniki spacerowe, będące jednym z najczęściej i najchętniej wybieranych do biegania przez Poznaniaków. Trasa wokoło zbiornika wynosi ok. 5 km, a trening w tamtych rewirach można ewentualnie połączyć z opisywaną wcześniej Wartostradą (zejście na nią znajduje się bardzo blisko zachodniego brzegu jeziora).

Parki Poznania

Ciekawym (i częściowo oświetlonym w nocy) poznańskim parkiem jest Cytadela, powstała na miejscu dawnej fortecy wojennej. Charakteryzuje się rozmaitymi modernistycznymi rozwiązaniami oraz rozległymi otwartymi przestrzeniami. Warto też dodać, że jest to miejsce położone na lekkim wzgórku, dlatego trening można urozmaicić pokonywaniem całkiem znacznej wysokości schodów. Innym pięknym parkiem, ale już o mniejszej powierzchni jest Park Sołacki, położony na zachód od Starego Miasta, w uroczej dzielnicy willowej. Biegacze mogą zwrócić też uwagę na Park Jana Pawła II na Wildzie czy też Park Jana Kasprowicza na Łazarzu.