Stolica Wielkopolski posiada niezwykle barwną i zawiłą historię, dzięki której jest tak wyjątkowym miejscem na mapie Polski. Liczne perturbacje miały bowiem bezpośrednie przełożenie na kształtowanie się losów Poznaniaków, a niekiedy nawet wszystkich Polaków. Jednak dziś nastał moment, aby spojrzeć na aglomerację w kontekście bieżących, ale również nadchodzących wyzwań społeczeństwa. Czy miasto o tak silnej tradycji posiada narzędzia i ambicje do systematycznej, a co najważniejsze skutecznej adaptacji? Sprawdzamy to w bieżącej analizie niecodziennego raportu!
Polskie Miasta Przyszłości 2050
Wspomniany raport jest inicjatywą Saint-Gobain i ma na celu podkreślenie ogromnego potencjału ustabilizowanego wzrostu wszystkich miast. Autorzy akcentują również moc ukrytą w codziennych akcjach, co pozwala na osiąganie realnych i widocznych rezultatów w szerszej perspektywie. Dodatkowo przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością wierzy, że właściwą odpowiedzią są świadome, odpowiedzialne, lecz innowacyjne projekty architektoniczne.
Tych w Poznaniu z pewnością nie brakuje! Według statystyk regiony dostępnych w serwisie https://gethome.pl/, miasto oferuje aż 4178 mieszkań na sprzedaż z zasobów pierwotnych oraz 514 mieszkań rynku wtórnego. Możliwości mieszkalne dla wszystkich zainteresowanych inwestorów są zatem w pełni zabezpieczone.
Ranking został podzielony na kilka kluczowych kategorii, które będą szczególnie ważne na przestrzeni zbliżających się lat. Zatem, czy Poznań posiada atuty, dzięki którym znajdzie się w omawianym bilansie?
Poznań stawia na progres
Finalny wynik danego miasta jest sumą cząstkowych punktów z czterech sekcji – pracy w mieście, mieszkaniu w mieście, infrastrukturze miejskiej dedykowanej rekreacji oraz transporcie. W rezultacie Poznań osiągnął sukces, dostając się do tak ważnego zestawienia i zdobywając czwartą pozycję – ex aequo z Gdańskiem. Co zaważyło o takim postrzeganiu aglomeracji?
Budynki biurowe
Na szczególne wyróżnienie w tej kategorii zasługuje wyjątkowy budynek o statusie certyfikowanego obiektu biurowego, czyli siedziba Grupy Allegro. To wskazuje na kilka bardzo istotnych atutów dla samego miasta.
Przede wszystkim, Poznań jest atrakcyjnym miejscem funkcjonowania dla nowoczesnych i ambitnych przedsiębiorstw, co udowadnia obecność wspomnianej już firmy. Kolejny walor nawiązuje do jakości i standardów oferowanych powierzchni biurowej.
Świetnym przykładem jest właśnie gmach Pixel, czyli siedziba przedsiębiorstwa. Obiekt ten posiada zaawansowany system zarządzania budynkiem, który efektywnie i optymalnie nadzoruje poziom wykorzystywanej energii. To oznacza, że program może dopasować zasoby do zidentyfikowanych potrzeb na danym obszarze pracy, zapewniając komfort dla wszystkich użytkowników.
To jednak nie koniec zalet, ponieważ obiekt dba o właściwą gospodarkę wodną, segregację odpadów, dostępność światła naturalnego oraz przestrzeń zieloną. Tak przemyślana struktura możliwa jest dzięki nowoczesnemu projektowi wielofunkcyjnego wnętrza.
Tego typu rozwiązania generują jednocześnie ogromne zainteresowanie okolicznymi ofertami nieruchomości. Wynajem lokalu w tym sektorze jest bowiem doskonałą propozycją dla wszystkich pracowników obiektu: https://gethome.pl/mieszkania/do-wynajecia/poznan/.
Budynki mieszkalne
Kolejne kryterium wskazuje na modele certyfikowanych inwestycji mieszkaniowych, które zapewniają wielopoziomową jakość życia. Tutaj na omówienie zasługuje specjalne osiedle – “Perfumiarnia”. Ten projekt łączy w sobie poszanowanie tradycji i historii miasta z pełną praktycznością funkcjonowania. Dlaczego?
Przede wszystkim, lokalizacja dopasowana jest do konceptu miasta piętnastominutowego. Świetne położenie nie wpływa jednak na negatywny stan hałasu – wręcz przeciwnie. Punkt znajduje się nieopodal Parku Wilsona, korzystając ze wszystkich dobrodziejstw, które przynosi.
Zabytkowa część poddana renowacji przerodzi się w galerię sztuki oraz kawiarnię, a ruchomy element elewacji ma na celu administrowanie nasłonecznieniem apartamentów. Hasło “Perfumiarnia”, wpisane w wyszukiwarkę serwisu
https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/poznan/t/kawalerki/ jest propozycją dla inwestorów, którzy cenią wygodę życia w mieście bez kompromisów.
Po godzinach
Trzecia pozycja weryfikuje certyfikowaną infrastrukturę handlową, noclegową, ale także usługową. Sam Poznań zajął tutaj czwartą pozycję, pokonując Gdańsk, Kraków oraz Łódź.
Stolica Wielkopolski posiada bowiem kilka obiektów tego typu o bardzo zróżnicowanym charakterze działania. Oznacza to niezależne punkty poszczególnych operatorów, ale również przykład kompleksowego i wszechstronnego centrum handlowego, czyli właśnie Posnani.
Kreatorzy dokumentu wskazują jednak na jeszcze jeden obiekt, o którym warto wspomnieć. Jest nim Okrąglak, czyli legendarny już budynek, znany wszystkim Poznaniakom. Eksperci zwracają uwagę na zmianę funkcjonujących tam podmiotów – coraz mniejszą aktywność wykazują firmy o charakterze handlowym i usługowym, a coraz większą powierzchnie biurowe.
Transport i infrastruktura
Finałowa sekcja jest wyjątkowa dla samego Poznania, ponieważ to właśnie miasto koziołków zdeklasowało swych partnerów, osiągają pierwsze miejsce w zestawieniu. Twórcy raportu badali skalę pojazdów zeroemisyjnych w kontekście całego posiadanego taboru, ale również zaawansowanie dróg rowerowych, a także dane wynikające z użytkowania transportu zbiorowego.
Dokument podkreśla ogromne znaczenie komunikacji miejskiej dla stabilnego i regularnego wzrostu warunków życia wszystkich mieszkańców Poznania. Przykładem jest aplikacja Smart City Poznań, dzięki której możliwe jest kontrolowanie natężenia ruchu, ale to nie koniec usprawnień.
Poznaniacy otrzymali również opcję intuicyjnego i szybkiego zgłaszania wszelkich nieprawidłowości. Aplikacja oferuje też promocję interesujących wydarzeń i imprez kulturalnych, zachęcając do świetnego spędzania wolnego czasu. Aglomeracja zapewnia równocześnie idealne warunki dla rozkwitu elektromobilności, dbając o funkcjonalne rozmieszczenie stacji ładowania, a nawet pomagając w komercyjnej instalacji.