Sanepid w Poznaniu wykrywa zwiększenie przypadków COVID-19

W Poznaniu, lokalny departament Państwowej Inspekcji Sanitarnej, który prowadzi śledztwo na poziomie mikrobiologicznym, zidentyfikował jeden przypadek wirusa Eris. Przełożony poznańskiego oddziału Epidemiologii, Jarosław Gumienny, zauważa zaniepokojenie na temat rosnącej liczby przypadków infekcji koronawirusem zarówno w samym mieście, jak i w całym powiecie.

Analiza danych z dwóch pierwszych tygodni września w porównaniu do statystyk z sierpnia wyraźnie pokazuje wzrost liczby przypadków. Na obecnym etapie mamy już ponad 120 potwierdzonych infekcji COVID-19, podczas gdy w poprzednim miesiącu liczba ta wynosiła nieco ponad 80 – mówi Gumienny. Badania epidemiologiczne wskazują, że wiele z tych infekcji przebiega łagodnie, bez poważnych powikłań. Wielu z nowo zidentyfikowanych pacjentów to osoby niedawno wracające z podróży za granicę.

Według Gumiennego, Koronawirus jest obecnie monitorowany tak samo jak każde inne wirusy. Lekarze rodzinne mają dostęp do szybkich testów, które umożliwiają natychmiastowe potwierdzenie, czy pacjent cierpi na grypę, koronawirusa czy zwykłe przeziębienie.

W obecnej sytuacji Hiszpania jest krajem, który boryka się z największym wzrostem zachorowań na COVID. W miejscach publicznych, w tym w placówkach medycznych, ponownie wprowadzono obowiązek noszenia maseczek.