Noc Świętojańska w Poznaniu: parada łodzi, wianki i spektakularne pokazy

Zapraszamy na niezapomniane wydarzenie w Poznaniu – „Paradę Sobótkową – Fyrtle na Warcie” odbędzie się 23 czerwca. Obejmie ono bogaty program, obejmujący między innymi kolorowe łodzie i tratwy pływające po Warcie, warsztaty wyplatania wianków, zabawę taneczną inspirowaną folklorem oraz widowiskowy pokaz teatru ognia.

Głównym punktem uroczystości będzie parada łodzi i tratew, która o godzinie 20.15 ruszy z plaży Rataje w kierunku Starego Portu. Jak co roku, mieszkańcy poznańskich osiedli przygotowali swoje tratwy, starając się przedstawić charakterystyczne cechy swojego miejsca zamieszkania – oczywiście z przymrużeniem oka. W przeszłości atrakcję przyciągały takie tratwy jak ta ze Strzeszyna z hasłem „Strzeszyn żąda dostępu do Warty” czy z Dębca z napisem „kuniec Dymbiec”. Co tym razem zostanie zaprezentowane? Przekonają się wszyscy, którzy odwiedzą brzegi Warty tego dnia.

Parada Sobótkowa stanie się częścią Fyrtle Festiwalu 2023. Zanim jednak główne wydarzenie rozpocznie się, uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach wyplatania wianków przy akompaniamencie chóru Alla Fine. Warto zwrócić uwagę na pokaz teatru ognia Locomotora, który odbędzie się na nabrzeżu koło mostu Rocha, oraz na występ członków Klubu Kajakowego Panta Rei.

Imprezy związane z obchodzeniem tradycji Nocy Świętojańskiej mają długą historię w Poznaniu. Pierwsze „miejskie” wianki miały miejsce już w 1872 roku! Jak podkreśla prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, Parada Sobótkowa od lat cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Miasto współorganizuje to wyjątkowe wydarzenie razem ze stowarzyszeniem Mobilny Dom Kultury Wilczak i stowarzyszeniem Klub Kajakowy „Panta Rei”.