Zamknięcie Multikina w Poznaniu: Plany inwestora i reakcje mieszkańców

Według doniesień „Gazety Wyborczej”, sieć kin Multikino planuje zamknąć swoją placówkę w Poznaniu. Mimo, że oficjalne oświadczenie na ten temat nie zostało jeszcze wydane, dziennikarze potwierdzili, że informacja o planach rozbiórki budynku wpłynęła do Urzędu Miasta w Poznaniu w ostatni czwartek. Wiadomość z wnioskiem o zgodę na rozbiórkę przekazał inwestor, a za projekt odpowiadać ma Maciej Krzymienie z firmy AMKB Architektura & Budownictwo. Dziennikarze „Wyborczej” skontaktowali się z architektem, który potwierdził te plany, jednak nie podał więcej szczegółów, powołując się na klauzulę poufności zawartą w umowie.

Łukasz Mikuła, przewodniczący komisji polityki przestrzennej i rewitalizacji radzie miasta, rozmawiał na ten temat z „Gazetą Wyborczą”. Stwierdził: „To naturalna zmiana – coś się kończy, coś się zaczyna. Budynek Multikina nie jest wart ochrony i nie będę nad nim płakał”. Mikuła dodał również, że jest ciekawy propozycji inwestora dotyczącej nowego projektu. Zaznaczył, że miejsce to znajduje się w obszarze ochrony konserwatorskiej i na pograniczu klina zieleni, ale plany pozwalają na stworzenie czegoś bardziej nowoczesnego zamiast obecnego budynku Multikina.

W trakcie rozmowy z „Wyborczą”, radny wyjaśnił także, że według obowiązujących planów zagospodarowania przestrzennego 30% działki może zostać zabudowane, a pozostałe 50% musi stanowić „powierzchnia biologicznie czynna” – czyli np. obszar zielony lub dach pokryty roślinnością. Podał również informację, że nowy budynek nie może mieć więcej niż sześć kondygnacji. Na chwilę obecną nie wiadomo jeszcze jaki obiekt zastąpi kino.

Multikino przy ulicy Królowej Jadwigi funkcjonowało przez ćwierć wieku. Nie podano jeszcze oficjalnej daty jego zamknięcia.